Czy pizza jest fast foodem?

O fast foodach nie można powiedzieć wiele dobrego. Owszem – posiłek dostępny jest od ręki i zazwyczaj mile łechta nasze kubki smakowe. Specjaliści jednak przestrzegają przed tym, jak fast foody sprzyjają epidemii otyłości i niszczą nawyki zdrowego odżywania. Czy pizzę, którą Włosi spożywają od lat, można zaliczyć do fast foodu? Sprawdźmy!

Czym jest fast food?

Za fast food uważa się łatwo dostępne i tanie jedzenie, serwowane od ręki, mające jednak niewiele wartości odżywczych. To nie wszystko: hamburgery, zapiekanki, frytki czy hot-dogi mają do tego sporo kalorii. W typowym fast foodzie zajedziemy sporo soli, tłuszczów i chemicznych dodatków. Nie dostarczy on jednak do organizmu odpowiednio dużo witamin, minerałów czy błonnika. Jedzenie typu fast food potrafi ponadto uzależniać: zjedzenie posiłku nie wymaga robienia zakupów, gotowania i zmywania.

Pizza Zakopane z dowozem

Pizza pizzy nierówna

Na pytanie, czy pizza jest fast foodem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak łatwo można się domyślić, ta mrożona, o długim terminie ważności, sprzedawana w supermarketach, nie dostarcza organizmowi wartościowych składników. Podobnie jak ta sprzedawana w znanych sieciówkach, mająca przede wszystkim dobrze wyglądać i być podana szybko.

Jednak pizza serwowana w większości restauracji we Włoszech lub ta z dobrej „prawdziwej” restauracji w każdym innym kraju, z pewnością nie może być uznana za fast food. Przygotowywane na bieżąco ciasto, świeże warzywa i dodatki wysokiej jakości sprawiają, że danie jest nie tylko smaczne i sycące, ale też zdrowe i mniej kaloryczne.

Nawet pizza z dowozem do domu nie musi więc być żywieniowym grzechem. Trzeba tylko świadomie wybrać to, co chcemy zaserwować naszemu organizmowi: puste kalorie i tłuszcz czy składniki odżywcze.